wtorek, 14 lutego 2017

Jeden błąd, który rujnuje całą pielęgnację twojej cery

Idealna pielęgnacja, dobre składowo produkty, odpowiednia równowaga między złuszczaniem i nawilżaniem, a cera wciąż reaguje coraz to nowszymi niedoskonałościami i zapchanymi porami? Być może wina nie leży wcale po stronie kosmetyków pielęgnacyjnych, a... demakijażu? Choć według badań przynajmniej jedna trzecia kobiet dwa razy w tygodniu nie zmywa makijażu, to mogę zaryzykować stwierdzeniem, że większość nieświadomie wykonuje go codziennie, ale nieodpowiednio!

Demakijaż cery

Demakijaż - czy na pewno robisz go dobrze?


Z mojej perspektywy jednym z największych błędów w pielęgnacji jest przekonanie, że np. samo mleczko czy szybkie umycie twarzy żelem jest wystarczające, aby oczyścić ją z makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń z całego dnia. Niestety, jeśli nosimy na co dzień makijaż (w szczególności podkład i korektor), to nasza cera obciążona jest silikonami, barwnikami i różnego rodzaju zapychaczami, które wnikają w pory skóry i nie są wcale tak łatwe do usunięcia. Choć skóra przemyta mleczkiem, płynem micelarnym czy żelem wygląda na czystą i faktycznie nie ma na sobie podkładu i innych kosmetykach, w porach nadal mogą znajdować się niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, a od tego już tylko krok od zaskórników.

Demakijaż cery

Jeden krok to za mało, czyli bierz przykład z Azjatek


Od kiedy sama wprowadziłam do mojej pielęgnacji dwuetapowy demakijaż przy pomocy olejków (więcej niżej), moja skóra przeszła ogromną metamorfozę, szczególnie w połączeniu z częstymi peelingami. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, koniecznie zapoznajcie się z moim tekstem o tym, jak często stosować peeling. Demakijaż jest często traktowany niestety po macoszemu, a większą uwagę przykładamy do kremów, a to spory błąd!

W tej kwestii należy brać przykład z Azjatek, które codziennemu demakijażowi poświęcają więcej uwagi i więcej czasu, stosując zawsze minimum dwa kroki. Jak jednak przełożyć azjatycki demakijaż na polskie warunki?

Demakijaż cery


Opcja demakijażu dla skóry suchej


Skóra sucha najprawdopodobniej bardzo polubi się z oczyszczaniem przy pomocy olejów. Idealnie sprawdzi się tutaj metoda OCM, ale również olejki myjące, stosowane jako pierwszy krok w demakijażu, po których może nastąpić oczyszczanie żelem lub w delikatniejszej wersji dodatkowe oczyszczanie np. płynem micelarnym. Olejki myjące możecie stworzyć samodzielnie poprzez zmieszanie dowolnego, naturalnego oleju z emulgatorem ze sklepu z półproduktami, lub kupić gotową opcję, która z wiadomych przyczyn musi być jak najlepsza składowo i wolna np. od parafiny. Polecam:

1. Olejek myjący Ziaja (KLIK)
2. Olejek SVR (KLIK)
3. Olejek do demakijażu Resibo (KLIK)

Opcja demakijażu dla skóry normalnej


Skórze normalnej polecam przede wszystkim moją zmodyfikowaną metodę OCM. Choć mam skórę suchą, nie lubię oczyszczać jej olejami w ostatnim kroku, bo nakładam na nią zazwyczaj po oczyszczaniu sporo kosmetyków. O całej metodzie pisałam Wam tutaj. W skrócie: polega ona na rozpuszczeniu makijażu i zanieczyszczeń przed właściwym oczyszczaniem żelem poprzez masaż twarzy naturalnym olejem. Najlepiej sprawdza się w tym celu olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Możecie również użyć np. płynu dwufazowego po użyciu żelu. 

Demakijaż cery

Opcja demakijażu dla skóry tłustej


W przypadku większości skór tłustych najlepszym wyjściem będzie dwustopniowe oczyszczanie przy pomocy żelu plus płynu micelarnego. Żel powinien być oczywiście bez SLES, który wysusza i podrażnia skórę! Może zawierać delikatne drobinki peelingujące. Po oczyszczeniu skóry żelem, w drugim kroku oczyszczamy ją jeszcze przy pomocy płynu micelarnego. Polecam szczególnie te żele i te płyny:

1. Żel peelingujący Lirene (KLIK)
2. Żel ruminakowy Sylveco (KLIK)
3. Żel do twarzy i oczu Tołpa (KLIK)
4. Płyn micelarny Garnier (KLIK)
5. Płyn micelarny BeBeauty (Biedronka)

Koniecznie spróbujcie wprowadzić dokładniejszy, dwuetapowy demakijaż do Waszej pielęgnacji cery. Jeśli dostosujecie jego rodzaj i stosowane produkty do rodzaju Waszej cery, zauważycie ogromną poprawę w jej stanie i w częstotliwości pojawiających się niedoskonałości. Ja sama widzę wieeelką różnicę po mojej cerze!

Demakijaż cery

***
Nie zapomnijcie napisać w komentarzu jak wygląda Wasz demakijaż. Jeśli macie jakiekolwiek pytania - piszcie śmiało!



59 komentarzy

  1. masz bardzo ładną cerę :) nie maluję się na co dzień więc do pielęgnacji się nie przykładam ale też z niej nie rezygnuję. Bardzo lubię olejek z Alterry, a peeling wykonuję zmoczonym ręcznikiem i też działa super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam skórę mieszaną i trądzikową, chciałam wprowadzic azjatycka pielęgnacje, ale jeden olejek do demakijażu (resibo) mnie uczulił, a drugi (go cranberry? Jakos tak sie nazywa ;)) skutkował ogromnym wysypem ogromnych ropnych zmian. I jak tu żyć? 😂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepszym wyjściem będzie zrobić swój własny zatem :)

      Usuń
    2. Mam podobną cerę do Twojej i polecam olejek myjący drzewko herbaciane z Biochemii Urody. Świetnie się sprawdza i dodatkowo niweluje niedoskonałości :)

      Usuń
  3. Świetny post,pochłonęłam go z wielką przyjemnością! :) Masz rację,często nie poświęcamy zmywaniu make upu zbyt wiele uwagi,co potem może się odbijać na naszej cerze...ale bez zmytego makijażu nie wyobrażam sobie iść spać...czułabym się jakaś "brudna" ? :D
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam to samo, nie wyobrażam sobie zasnąć w makijażu :)

      Usuń
  4. Pomocne jest też włączenie szczoteczki do mycia twarzy do codziennego demakijażu. U mnie dobrze sprawdza się ta silikonowa z rossmannowskiego for your beauty :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Odkąd wprowadziłam 10-kroków koreańskiej pielęgnacji, stan mojej skóry bardzo się poprawił. Moja cera nigdy nie była tak nawilżona, jędrna i promienna od środka.
    Sercem właściwiej pielęgnacji jest właśnie poprawny demakijaż, bez którego trudno wyobrazić sobie późniejsze wklepywanie esencji, serum czy kremu.
    Stosuję dwu-etapowe oczyszczanie - najpierw specjalnie dedykowanym do tego olejkiem (Skin 79), który wmasowuję w suchą jeszcze twarz, a następnie po masażu twarzy i jego zmyciu, przerzucam się na żel do twarzy Biodemy, który rozprowadzam za pomocą szczoteczki Luna Anti-Age.
    Przyznaję się, że peeling stosuję bardzo rzadko, ponieważ i tak używam obecnie serum peelingującego LIQ z kwasem glikolowym, a raz w miesiącu złuszczam się z retinoidami.
    Po demakijażu obowiązkowo Tonik (Ziaja) by przywrócić odpowiednie PH skórze, a następnie esencja Missha ( First essence treatment), wspomniane Serum LIQ z kwasem glikolowym a na to na 20 minut maseczka w płachcie (2 razy w tygodniu).
    Ostatnim etapem jest emulsja nawilżająca Missha, którą aplikuję masażerem Luna i nawilżający krem Cetaphil.
    Od czasu do czasu zamiast kremu nakładam sleeping pack.

    Może i moja pielęgnacja wydaje się być bardzo rozbudowana, ale naprawdę jeszcze nigdy nie miałam tak świetnei nawilżonej, gładkiej cery.
    Pozdrawiam, Z.

    OdpowiedzUsuń
  6. Polecasz jakieś produkty firmy Floslek? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne :) kremy z serii BeECO, kremy i żele pod oczy, koncentraty do twarzy

      Usuń
  7. hej Marta,

    Czy w opcji dla skóry normalnej mogę dodawać do płynu dwufazowego olejek z drzewa herbacianego? :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny post, warto pamiętać o właściwej pielęgnacji cery. Ja sobie nie wyobrażam iść z makijażem spać !

    OdpowiedzUsuń
  9. Marta ja nie w temacie. Tyle się mówi o szczotce z dzika ale co ona właściwie daje włosom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest znacznie delikatniejsza dla włosów niż zwykłe szczotki - włosie ma podobną strukturę i jest bardziej giętkie, więc nie uszkadza włosa. :)

      Usuń
  10. Ja stosuje najpierw żel do twarzy a dopiero potem olejek. Możemy używać olejków takich, które nam zostają do włosów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy :) Jeżeli to naturalny olej lub ich mieszanka typu Nacomi, Alterra czy jakikolwiek czysty olej to jasne, ale jeśli to olejki z dodatkami silikonów itd., to niestety nie. :)

      Usuń
  11. A kiedy się nie malujesz też stosujesz takie wieloetapowe oczyszczanie z olejami? Czy te rozbudowane koreańskie metody odnoszą się stricte do demakijażu, czy ogólnie do codziennego oczyszczania, nawet gdy nie stosuje się makijażu? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazwyczaj tak, ja po prostu lubię dokładne oczyszczanie :D chociaż czasem sięgam po prostu po płyn dwufazowy po żelu :) Koreański rytuał odnosi się do oczyszczania na co dzień, nie tylko do demakijażu :)

      Usuń
  12. hmm, mam cerę suchą a sie okazało ze stosuje metode dla skóry tłustej? czy to moze jakos negatywnie wpływac? najpierw przemywam twarz żelem, czasami dodatkowo pianką/peeling i na koncu plyn micelarny.
    Borykam sie z niedoskonałosciami na policzkach, czy mozliwe ze przez taki demakijaz nie moge sie z nimi uporac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, to tylko propozycje :) Należy dostosować metodę do swoich potrzeb, generalnie w większości przypadków takie będą pasować do podanych typów cery, ale nie zawsze. Skóry tłuste często źle reagują na oleje w bezpośredniej formie, stąd taka opcja. Jeżeli nie używasz żelu z SLES, to powinno być ok. Niedoskonałości na policzkach mogą być wynikiem pozapychanych porów przez jakiś inny produkt.

      Usuń
  13. Czesto malujesz sie cieniami?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze gdy mam makijaż mam cienie :) No chyba, że mam tylko pomalowane rzęsy :)

      Usuń
  14. hej, jak to jest z kolejnością, bo ja zawsze używam najpierw płynu lub mleczka a potem myję twarz żelem i po tym tonik... dziękuję za informację o olejku z drzewa herbacianego, po trzech tygodniach stosowania kropelki do toniku rano i wieczorem stan mojej cery bardzo się poprawił i pojawia się bardzo mało wyprysków DZIĘKI :):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Preferencje indywidualne :) Ja wolę stosować płyn po żelu, bo wówczas widzę, że zbiera ewentualne pozostałości makijażu, ale zastosowany przed działa tak samo. Super! :)

      Usuń
  15. Hmmm w takim razie muszę coś robić źle... Po przyjściu z pracy, najpierw zmywam makijaż płynem micelarnym, później myję twarz w mydle z konopii. Czasem dodatkowo używam peelingu enzymatycznego z Ziaji i na koniec wklepuje krem+żel aloesowy lub krem mikrozłuszczający. Skóra jest ok, ale wypryski nadal się pojawiają... Co mogę robić źle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak toniku :) Mydła mają pH lekko wyższe niż pH skóry, dlatego trzeba je zneutralizować tonikiem po ich użyciu. Zbyt wysokie pH sprzyja powstawaniu niedoskonałości.

      Usuń
    2. A no zapomniałam napisać że używam toniku różanego z evree <3 lub wody różanej z bielendy :) więc nadal nie wiem co jest nie tak...

      Usuń
  16. Hej, masz jakieś zdanie na temat gąbki konjac? Czy byłaby dobrym elementem demakijażu
    http://www.rossmann.pl/Produkt/Ewa-Schmitt-gabka-konjac-1-szt,385481,5369

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jak najbardziej, choć ja bym ją połączyła z delikatnym żelem oczywiście :)

      Usuń
  17. Ja przykładam wielką uwagę do demakijażu cery i absolutnie nie jest to tylko płyn micelarny a wielostopniowe oczyszczanie. I też widzę różnicę, moja cera wygląda o niebo lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  18. Od dzisiaj zaczynam działać z tą metodą

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja najpierw masuje twarz olejem kokosowym, nastepnie zmywam zelem i woda, potem woda rozana w sprayu albo termalna, na to żel aloesowy i krem. Marto, dziekuje za polecenie suplementu hairvity. Po 2 tyg wlosy przestaly wypadac, a mialam z tym problem po ciąży. Twoje wpisy sa bardzo wartosciowe i motywuja do dbania o siebie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  20. Demakijaż to u mnie podstawa i na ten element pielęgnacji zwracam szczególną uwagę :)
    U mnie płyn z Biedronki się kompletnie nie sprawdził - strasznie szczypał mnie w oczy...

    OdpowiedzUsuń
  21. Na chwilę obecną odpowiednie oczyszczenie twarzy przysparza mi największych problemów. Poszukuję odpowiednich produktów i mam nadzieję, że w końcu znajdę. Nie wiem czy ktoś Ci już to mówił (pisał ;) ), ale masz urocze pieprzyki ;)
    Ilona

    OdpowiedzUsuń
  22. Marta jaką obecnie stosujesz odżywkę nawilżająca do włosów? I kiedy aktualizacja włosowa? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak mi nic nie stanie na drodze to jutro i tam opiszę całą pielęgnację :)

      Usuń
  23. Co kupilas chlopakowi na walentynki?:)

    OdpowiedzUsuń
  24. mój demakijaż wygłada następująco , najpierw płyn micelarny z evree rózany , później żel z mixy , jeszcze raz płyn miceralny , teraz zaczne używać płynu na trądzik aknemycin plus i wreście kupiłam olejek z drzewa herbacianego. Po tym płynie na trądzik skóra sie łuszczy u czy mogę używac tego kremu , jest on po opalaniu skład:aqua / water, butyrospermum parkii butter / shea butter, glycerin, paraffinum liquidum / mineral oil, octyldodecanol, peg-30 stearate, glyceryl stearate, niacinamide, dimethicone, cetyl alcohol, cetyl acetate, acetylated lanolin alcohol, acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, capryloyl glycine, phenoxyethanol, sodium benzoate, steareth-10, tetrasodium edta, tocopherol, parfum / fragrance.
    Co dodac do demakijażu ?cera tłusta zaskórniki , trądzik .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Demakijaż jest ok, natomiast ten krem ma kiepski skład.

      Usuń
  25. Zdjęcia Twojej skóry <3 Co sądzisz o wpisie "co jem w ciągu dnia" ?:) Wiem, że dieta ma ogromny wpływ na wygląd skóry i jestem ciekawa co pichcisz u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest już! :) http://www.urodaiwlosy.pl/2015/08/moja-dieta-czyli-co-jem-czesto-co.html

      Usuń
  26. Kochana co polecisz mi na bardzo suche włosy? Dbam o nie regularnie, nakladam maski, olej. Wszystko tak jak zawsze. Nie prostuje, susze zimnym nawiewem. A one nadal są suche😢 od 3 lat nie potrafie zejść z wysokiej porowatości mimo pielegnacji. Mam włosy proste, za łokcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj mycia maską i dodawania łyżki oleju do porcji maski przy myciu szamponem :)

      Usuń
  27. U mnie demakijaz to postawa!;) najpierw zmywam twarz płynem miceralnym z Garniera z olejkiem, pozniej nakładam oliwe+ olejek rycynowy, pianke z rossmanna tą co polecałaś, taką fioletową i na sam koniec jeszcze myje zelem z Beabuty;) . Polecasz ten płyn miceralny różowy z Garniera i gdzie moge dostac ten olejek z ziaji?
    Wyszedł nowy olejek myjący z Vianek;) nie wiem czy olej kokosowy noe bedzie mi zapychał buzi.. Mam cere suchą;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ziaja najłatwiej w salonach Ziaji :) i w małych drogeriach, w niektórych naturach

      Usuń
  28. Marta gdzie obecnie częściej się ubierasz/robisz zakupy? W galeriach handlowych czy u chińczyków na romwe bądz shein? Kurczę chce kupić kilka rzeczy od nich ale strasznie się boję, że wydam pieniądze a ubrania przyjdą za duże albo w złej jakości :/ chociaż ponoć są tańsze niż w naszych sieciówkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pół na pół, chociaż chyba więcej mam z sieciowek jednak :) jeśli dokładnie sprawdzisz rozmiary, zdjęcia i opinie to będzie ok, jakość taka sama jak sieciowkowa :)

      Usuń
  29. Ja robię wręcz trzyetapowy demakijaż i również zauważyłam poprawę :) Nie kryję również tego, że to Twój post o oczyszczaniu olejem kokosowym mnie zainspirował :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Po tytule artykułu od razu pomyślałam o demakijażu i peelingu :) To kluczowe elementy bez których nasza pięlęgnacja kuleje. Ja osobiście uwielbiam płyny i emulsje micelarne oraz delikatne peelingi enzymatyczne :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Dwustopniowe oczyszczanie twarzy to podstawa! :))))

    OdpowiedzUsuń
  32. Jak zobaczyłam tytuł tego artykułu, to od razu też sobie pomyślałam o demakijażu! :-) Faktycznie wiele kobiet nagminnie zaniedbuje ten rytuał. Robi to, ale pobieżnie. Od kiedy ja pilnuję dokładnego demakijażu, moja cera bardzo się poprawiła. ;)

    OdpowiedzUsuń
  33. Masz cerę idealną ;) nie potrzebujesz wielkiego wysiłku do jej pielęgnacji ;)

    Marta

    OdpowiedzUsuń
  34. Hej, czy taka kolejność będzie w porządku?
    Płyn micelarny
    Olejek do mycia twarzy
    Żel
    Tonik
    Serum
    Krem
    Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

    Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, spokojnie możesz też wybrać albo płyn albo olejek, nie musisz i tego i tego, ale możesz :)

      Usuń
  35. Ps. Jakie płyny micelarne polecasz na dzień dzisiejszy?

    Ola

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.

Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.