piątek, 28 maja 2021

Jakie stężenie wybrać? Retinol, witamina C, kwasy

Rynek kosmetyków do pielęgnacji niesamowicie rozwinął się w ostatnich latach, a dostęp do składników aktywnych jest coraz większy. Bez problemu dostać możemy kosmetyki z kwasami, retinolem i składnikami, które potencjalnie mogą przynieść więcej złego niż dobrego, jeśli zastosowane zostaną w zbyt wysokich stężeniach. Pytanie "od jakiego stężenia zacząć" zadała lub zada sobie pewnie każda początkująca ceromaniaczka, a ja spieszę Wam z odpowiedzią na nie!

jakie stężenie witamina c retinol kwasy

Od jakiego stężenia zacząć?

Choć niektóre składniki mają konkretne zalecenia, to często jest to granica bardzo płynna. Zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od tolerancji skóry na, na przykład, kwasy. Niektóre cery zareagują źle na nawet mniejsze stężenia, a na innych wrażenia nie zrobi nawet wyższy procent na start. Warto jednak składniki aktywne wprowadzać stopniowo i powoli, obserwując skórę i jej reakcje, a następnie ewentualnie zwiększać ich stężenie. Najlepiej zacząć od niższych stężęń składników aktywnych. Pamiętajcie, że zwiększyć procent danego składnika naprawdę łatwo, a odbudować zniszczoną barierę hydrolipidową już niekoniecznie.

Witamina C

Często z marszu sięgamy po bardzo wysokie stężenia tego składnika, choć nie jest to wcale konieczne. Sama lubię kilka produktów z witaminą C na poziomie nawet ponad 20%, jednak wiem, że moja skóra nie reaguje źle na ten składnik. Wiele zależy także od formuły, pamiętajcie! Cyfra oznaczająca procent to nie wszystko. Witamina C zatopiona w formie olejowej będzie działać mniej drażniąco w nieco wyższym stężeniu niż niższe stężenia, ale wodne formuły. Jeszcze mocniej zadziałają produkty z promotorami przenikania typu glikol propylenowy czy alkohol. Uważam, że optymalnym stężeniem witaminy C na start jest około 5%, a po czasie wszystko między 10% a 15%. Wyższe stężenia polecam tym z Was, którzy wyrobią sobie już tolerancję na ten składnik. 5% witaminy C znajdziecie w moim ulubionym serum Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop, które najczęściej polecam Wam na start.

Retinol

Tutaj zadanie mamy ułatwione, bo składnik ten wymaga rozpoczęcia od najmniejszego dostępnego stężenia, najlepiej w okolicy 0,2%. Co więcej, należy wprowadzać go stopniowo. Zaczynamy od stosowania produktu z retinolem raz w tygodniu, a następnie zwiększamy częstotliwość do dwóch razów w tygodniu i tak dalej. Dopiero po wyrobieniu tolerancji, czyli dojścia do momentu, w którym stężenie 0,2 lub 0,25% nie powoduje skutków ubocznych, można wprowadzić stężenie wyższe, np. 0,5%. Maksymalne stężenie czystego retinolu to 1% i nie polecam zaczynania z nim swojej przygody. Retinol to cudowny składnik przeciwzmarszczkowy, ale nieumiejętnie stosowany może powodować mocne podrażnienia. Na rynku możecie spotkać także nieco większe stężenia, jednak dotyczą one innych form tego składnika.
witamina c jakie stężenie

Kwasy

Kwasy AHA, BHA i PHA to tak ogromne grupy produktów, że ciężko wskazać jedno optymalne stężenie. Wiele zależy od wybranego kwasu, bo na przykład kwas salicylowy ze względu na siłę działania stosujemy zazwyczaj w stężeniu do 2%, a już np. kwas azelainowy, który jest delikatniejszy, w stężeniu nawet 20%. Przede wszystkim pamiętajcie, aby nigdy nie stosować na własną rekę produktów z kwasami przeznaczonych do stosowania przez specjalistę. Sięgnijcie po bezpieczne, gotowe formuły dostępne w drogeriach stacjonarnych i sklepach online. Mogę jednak podpowiedzieć Wam kilka przedziałów, które mogą okazać się przydatne na start. Nie polecam raczej zaczynać od wyższych stężeń tych składników:

Kwas salicylowy: 1-2%
Kwas glikolowy: 5-10%
Kwas migdałowy: 5-10%
Kwas azelainowy: 5-15% (lub do 20%, jeśli znacie swoją skórę i zależy Wam na działaniu przeciwzaskórnikowym czy przeciw przebarwieniom)
Kwas laktobionowy: 5-10%

W przypadku kwasów bardzo istotne jest także, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta i przede wszystkim czytać instrukcję. Niektóre peelingi kwasowe są mieszankami kwasów, które razem dochodzą do 20-30% i nie oznacza to, że są silnie żrące, ale należy przestrzegać zasad stosowania. Kwas kwasowi nierówny. Nie bez powodu kwas salicylowy znajdziecie w stężeniach 1-2%, a na przykład delikatniejszy azelainowy w o wiele wyższych. W peelingach kwasowych będących mieszanką kwasów są one także dobierane na podstawie mocy. Nie przedłużajcie na własną rekę czasu aplikacji, a jeśli producent zaleca stosowanie na całą noc, to nie stosujcie ich częściej, niż wyszczególniono. Co za dużo, to niezdrowo!

stężenia kosmetyków

Jeśli macie pytania o inne składniki, piszcie w komentarzu! :)Witamina C

27 komentarzy

  1. A co myślisz o witaminie C z revox 15%? (Jestem przyzwyczajona do tego stężenia i jest okej).
    I co myślisz o serum z wit c z bielendy to 30ml? Tam nie ma podanego stężenia...:/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Revox ma fajne kosmetyki, ale mnie osobiście niektóre podrażniają. Myślę natomiast, że to kwestia mojego uczulenia na jakiś składnik towarzyszący :) A co do serum bez stężenia, to jeśli chodzi o żele czy toniki to nie mam tutaj dużej potrzeby co do świadomości %, ale w przypadku serum z witaminą C brak stężenia to dla mnie powód, żeby po nie nie sięgnąć :D

      Usuń
  2. Jak jest z kwasem salicylowym w wakacje, można czy nie? 😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli bezwzględnie unika się słońca i stosuje spf to tak :)

      Usuń
  3. Czy można używać spf z SVR który zawiera niacynamid po nałożeniu Wit C z Klairs? Jeśli nie jedno po drugim to czy jak zrobię przerwę od Wit C w konkretnym dniu to mogę wtedy użyć spf tej firmy? Z góry dziękuję za odpowiedź ❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie łączy się witaminy C w formie kwasu askorbinowego z niacynamidem więc dla pewności wybrałabym serum z inną formą wit c :)

      Usuń
  4. Hej! Super wpis, mam tylko jedno pytanie.. Jeśli używamy serum np. z witaminą C o stężeniu 15%, ale przed nałożeniem go na cerę mieszamy go ze swoim sprawdzonym kremem nawilżającym to czy jest to bezpieczne do rozpoczęcia swojej przygody z danym produktem? Czy można to traktować jako "zmniejszenie stężenia"?

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to wyglada w przypadku łączenia kilku kosmetyków ? Np tonik z kwasem glikolowym 5% i żel tolpa z kwasami aha/lha - oba producenci „pozwalają” używać codziennie. Czy w przypadku ich połączenia można ich używać zamiennie czy lepiej np co 2 dzień ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj trzeba wszystko traktować przypadek po przypadku :) Co do zasady kwasów nie łączymy, ale u wielu osób będzie się to tyczyć wyższych stężeń i np. tonik z kwasem glikolowym plus żel który też ma małe stężenia będą okej.

      Usuń
  6. Marta a dlaczego nie polecasz już tego czerwonego serum z Witaminą C, które ma powyżej 20%? Rozglądam się za jakimś fajnym, a w ebooku też nic o nim nie ma, stąd moje pytanie.
    Pozdrawiam cieplutko!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam! :D Ale w ebooku raczej stawiałam na produkty uniwersalne, a to stężenie może różnie wypaść na początek, u osób które nie znają swojej cery itd, więc asekuracyjnie go tam nie ma i są nieco niższe stężenia.

      Usuń
  7. A co z Niacymidem? Czy zaczęcie od stężenia 10-15% jest ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest okej, chyba że masz bardzo wrażliwą cerę, ale niacynamid rzadko podrażnia.

      Usuń
  8. Mam pytanie o bakuchiolu-masz z nim jakieś doświadczenia? Faktycznie może działać jak retinol?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Troszkę mam wątpliwości przez małą ilość badań :) Na razie stawiam na przebadany latami retinol

      Usuń
  9. A niacynamid i kwas ferulowy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nacynamid do około 15% będzie okej chyba że ktoś ma wrażliwą cerę to warto zacząć od mniejszych, ale raczej nie jest to podrażniający składnik. Kwas ferulowy raczej jest stosowany w salonach, w kosmetykach do stosowania w domu spotkałam tylko stężenia na poziomie np. 3%

      Usuń
  10. Zaczelam od jakiegos czasu stosowac The Ordinary Ascrorbyl Glucoside Solution 12% codziennie rano oraz The Ordinary Retinol 0.5% in Squalene wieczorem co kilka dni. Nic złego sie nie dzieje, ale nie wiem z czym łaczyć te produkty.

    Rano używam tylko wit C i filtr. Ale nie wiem co z nawilzeniem? Co z okolicą oczu?
    Wieczorem gdy uzywam retinol, nakladam go na oczyszczona, sucha cere i to koniec. Powinnam dokladac jakis krem? Nie mam pojecia z czym to laczyc?
    Byłabym bardzo wdzieczna za mala podpowiedz ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Które z tych składników nie będą zalecane do stosowania latem? Do których należy obowiązkowo stosować filtr? :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy mogę stosować tonik rozświetlający z kwasami AHA + vitamin C w wakacje? Czy ich stężenie jest bezpieczne dla skóry, nawet podczas ciepłych miesięcy?
    Na co dzień używam SPF 50, jednak nie zasłaniam twarzy i bardzo często przebywam na słońcu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam,
    Jakie serum polecasz pod krem z kwasem azelainowy 10% w wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami?

    OdpowiedzUsuń
  14. Wysypało po mnie nacomi niacynamid 15%
    Pierwszy raz użyłam niacynamidu, wiem pewnie przez to że za wysokie.
    2 tyg stosowałam co 3 dzień potem co 2. Teraz już codziennie.
    Wysypało mnie na drugi lub trzeci dzieb po pierwszym użyciu. Nadal mam niespodzianki stosuje z 1,5miesiaca.
    Odstawić? Czy co robić? Ratuj, proszę

    OdpowiedzUsuń
  15. Hej, jakie serum polecasz pod krem z kwasem azelainowym w wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami po trądziku?

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy mogę używać jednocześnie peeling enzymatyczny (mam z tołpy) i kwas glikolowy nacomi? Czy powinnam stosować zamiennie?

    OdpowiedzUsuń
  17. Cześć Marta!
    Mam do Ciebie pytanie, które ultra nie daje mi spokoju. Chodzi mi o to, ile mamy używać danego produktu. Na przykład kwas hialuronowy od Nacomi- jedną pompeczkę? Albo ten normalnie w kropelkach. To samo z Niacynamidem (w obu formach, pompka i kropelki). To samo z witaminą C. Była bym Ci ogromnie wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedna pompka zazwyczaj jest okej. Tyle, żeby pokryć całą twarz po prostu :)

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.

Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.