Moja pielęgnacja jest idealna i przemyślana, a i tak WSZYSTKO MNIE ZAPYCHA! Nie wiecie ile razy przeczytałam to w wiadomościach czy komentarzach od Was, dlatego dzisiaj chciałabym podjąć właśnie ten temat. Dlaczego wszystko Was zapycha i dlaczego wciąż borykacie się z zaskórnikami?
Czy ten produkt mnie zapcha?
Choć chciałabym odpowiedzieć Wam na to pytanie, to niestety nie jestem w stanie. Nie dlatego, że nie znam na nie odpowiedzi, a dlatego, że "zapychanie" to po prostu kwestia indywidualna, której nie da się przewidzieć ze stuprocentową pewnością. Dużo też zależy od ogólnej pielęgnacji. Bardzo często to, co nazywamy zapychaniem produktem x wcale nim nie jest, a pojawienie się zaskórników to głębszy problem, o którym dużo wspominam w moim e-booku "Jak wyglądać piękniej w 30 dni. Podręcznik pielęgnacji cery i włosów". Polecam Wam jednak sprawdzać tzw. comedogenic rating, czyli ranking komedogenności. Znajdziecie go na przykład tutaj. Inaczej mówiąc, jest to lista składników i ich potencjał zapychający. Szansa jest mniejsza lub większa, ale nawet potencjalnie mocno zapychające składniki NIE MUSZĄ zapchać. Pamiętajcie o tym! W teorii na przykład przy skórach z tendencją do zapychania lepiej sprawdzą się produkty o lżejszych konsystencjach niż naturalne oleje, ale nie musi to być wcale zasada.
Oczyszczanie i demakijaż - czy robisz to dobrze?
Pierwszą rzeczą, o którą ZAWSZE pytam w takim przypadku jest to, jak wygląda oczyszczanie i demakijaż. Bardzo często to tutaj pies pogrzebany, bo np. oczyszczanie to po prostu mycie twarzy samym żelem pod prysznicem czy zmywanie makijażu płynem micelarnym, ale pomijanie oczyszczania. W moim e-booku wieloetapowemu oczyszczaniu poświęciłam cały podrozdział nie bez powodu! Jeśli na co dzień nosisz makijaż, nawet tak lekki jak chociażby kremy BB, to nadal polecam wykonywać oczyszczanie dwuetapowo. A co, jeśli makijażu nie nosisz? W teorii wieloetapowe oczyszczanie nie musi być konieczne (chyba, że nosisz wodoodporny filtr, ale o tym zaraz), jednak jeśli narzekasz na skłonność do zapychania, to może okazać się zbawienne. Ja oczyszczam moją skórę dwuetapowo każdego dnia, a typowy, ciężki makijaż noszę naprawdę rzadko. Zazwyczaj jest to mój ukochany krem BB Missha Perfect Cover lub sam korektor w problematycznych miejscach. Dwuetapowe oczyszczanie naprawdę robi różnicę!
A co, jeśli nie nosisz makijażu? Dwuetapowe oczyszczanie konieczne będzie, jeśli na co dzień nakładasz na swoją cerę wodoodporny krem z filtrem do twarzy. Te zwykłe jeszcze jakoś przejdą, ale to właśnie filtry wodoodporne wymagają dokładniejszego zmycia, jeśli nie chcecie borykać się z nadmiernymi niedoskonałościami i zapychaniem. Warto ten sposób oczyszczania rozważyć także, jeśli Wasza cera mocno się przetłuszcza lub jeśli mieszkacie w dużym mieście, a więc na Waszej cerze osiadać może sporo kurzu i zanieczyszczeń.
Czy na pewno złuszczasz wystarczająco?
Problem zaskórników jest bardzo złożony, jednak jeśli narzekacie na to, że wszystko Was zapycha, to być może nie złuszczacie swojej cery wystarczająco. Połączenie zbierających się w porach sebum, zanieczyszczeń i pozostałości makijażu, a także niezłuszczonego, martwego naskórka to recepta na ich zapchanie. Skupianie się na nawilżaniu i natłuszczaniu, z jednoczesnym pomijaniem złuszczania, to dość częsty błąd! Pamiętajcie, aby złuszczać cerę regularnie produktami do tego przeznaczonymi. Najlepiej składnikami takimi jak kwasy AHA, BHA czy PHA, retinoidami czy peelingami enzymatycznymi. W przypadku zaskórników najbardziej polecam kwas azelainowy (np. Acne Derm, Bielenda, Skinoren) w przypadku zaskórników zamkniętych oraz kwas salicylowy (np. Nacomi) w przypadku zaskórników otwartych. Mogę Wam polecić także niacynamid (lubię Nacomi!). Jeśli zachowacie równowagę między złuszczaniem a nawilżaniem i nie zaniedbacie żadnego z nich, szybko zauważycie poprawę skóry!
26 komentarzy
Ja mam problem z tym, żeby zachować równowagę - sama nie wiem czy stawiać na żel z kwasami codziennie, tonik czy serum co 2 dzień i tak trochę robię wszystko po trochu na czuja bez planu, bo mam taka masakrę na brodzie, ze nic mi nie pomaga i po niczym nie widzę większej różnicy (jedynie po kremie z kwasem salicylowym cica z tolpy na noc - ale tez nie mogę używac go codziennie). Odstawiłam tabletki anty i obawiam się, ze tego nie przeskoczę :(
OdpowiedzUsuńMusisz niestety testować - metoda prób i błędów. Tylko tak dojdziesz do tego, co lubi Twoja cera. :)
UsuńCzy można użyć niacynamidu po wykonaniu peelingu enzymatycznego? Czy wtedy raczej pominąć?
OdpowiedzUsuńA czy stosując kwas azelainowy można jednocześnie stosować kwasy AHA/BHA ,np. Acne Derm i peeling kwasowy The ordinary?
OdpowiedzUsuńMożna w teorii (w innym momencie pielęgnacji i po kwasowym peelingu tego dnia już bez Acne Derm) ale w praktyce dla wielu cer to może być za dużo :) Zależy od cery
UsuńJak często powinno się stosować kwas salicylowy i niacynamid? 😊
OdpowiedzUsuńNiacynamid najlepiej codziennie a kwas salicylowy zależy od formy, stężenia i cery :)
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńZwykle jako oczyszczanie dwuetapowe rozumiałam olejek+żel do mycia twarzy. Czy w przypadku stosowania: rękawica GLOV+łągodny żel do mycia twarzy, także można mówić o takim oczyszczaniu? Czy jest wystarczające po stosowaniu filtrów?
Pozdrawiam i góry dziękuje za odpowiedź:)
Szczerze mówiąc nie do końca przemawia do mnie Glov :D Zależy czy zmywa spokojnie Twój cały makijaż?
UsuńJa używam wszystko co polecasz serum złuszczanie i dalej to samo 😞 ślub coraz bliżej a z cerą żadnej poprawy 😞
OdpowiedzUsuńByć może trzeba czasu albo to problemy hormonalne, wtedy ciężko z samą pielęgnacją
UsuńCzy zbyt częste stosowanie kwasu salicylowego może przynieść odwrotny skutek przez co powstają zaskórniki zamknięte?
OdpowiedzUsuńNie :) Ale stosowanie kwasu salicylowego może spowodować początkowy wysyp
UsuńWiesz może w jaki sposób na cerę wpływa stosowanie srebra kolodailnego?
OdpowiedzUsuńAntybakteryjnie :)
UsuńHejo Marta! Mam kilka pytań odnośnie makijażu Gua Sha. Usłyszałam gdzieś, że lepiej wykonywać go najpóźniej na 3h przed snem, bo inaczej można się obudzić z opuchlizną, to prawda? I drugie pytanie czy olej, na którym się go wykonuje trzeba zmyć? Obecnie robię tak, że rano myję twarz, używam toniku na to olej i robię masaż, a następnie nakładam krem z filtrem. Czy robię to źle? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNika
Gua Sha wspomaga przepływ limfy i odpowiednio wykonany masaż nie powoduje opuchlizny :) Nie trzeba zmywać, ale można.
UsuńCzy można łączyć kwas azelainowy (acne derm) z witaminą c?
OdpowiedzUsuńMożna, ale tylko jeśli skóra ma wyrobioną tolerancję na oba
Usuń1.Czy retinol i acne derm można stosować razem?
OdpowiedzUsuń2. Kwas glikolowy 10% oraz retinol można stosować razem?
3. Jak często stosować kwas glikolowy 10%?
4. Czy niacynamid i retinol można łączyć?
5. Jeśli wykonam peeling tolpa 3 enzymy to pominąć wtedy retinol?
6.Kiedy udaje Ci się stosować te wszystkie kwasy przy retinolu? Wprowadziłam retinol już jakiś czas temu i nie wiem co z resztą kwasów..
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas!
1. W innym momencie pielęgnacji
Usuń2. To samo :D
3. Zależy od cery i zaleceń producenta konkretnego produktu :) Zazwyczaj codziennie lub parę razy w tygodniu.
4. Tak, nawet jeden po drugim.
5. Możesz nałożyć retinol.
6. Po prostu w innych momentach :D
Niacynamid można łączyć z witaminą C? I jeśli stosuje retinol to niacynamid stosować rano? Chciałabym go wprowadzić na moje przebarwienia
OdpowiedzUsuńMożna, ale nie w podstawowej formie - ascorbic acid
UsuńHej, odpowiesz na wszystkie pytania? :)
OdpowiedzUsuńDone :D
UsuńA czy po retinolu sensowne jest używanie kwasu hialuronowego z kremem avene cicalfate jako kompresu na podrażnioną i suchą skórę? czy to nie jest już "za dużo"?
OdpowiedzUsuńDziękuję za Twój komentarz. :) Staram się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli Twoje pominęłam, zadaj je raz jeszcze, bo czasem część mi umyka.
Komentarze zawierające spam, lokowanie produktów i linki reklamowe do innych stron nie będą publikowane.